Cops for the Community 5K Run/Walk

Age Group Results

July 07, 2012


Results By Elite Feet Running. Elite Feet Running


Men: 0-13 14-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-13 14-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run / Walk

Female 13 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marybeth Gormley Attica 12 12 15 26:03.4 26:16.4
2 Alexis Kigar Lapeer 31 10 51 45:17.0 45:22.1
3 Jenna Gormley Attica 13 10 58 48:40.3 48:54.1
4 Kali Mann Dryden 69 13 70 51:26.6 51:26.6
5 Serenity Grant Dryden 42 13 72 51:32.6 51:44.0
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dominique Burke Lapeer 75 16 27 29:43.7 29:43.7
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Victoria Peet Collumbiaville 77 19 2 19:57.3 19:57.3
2 Danika Racknor Fostoria 21 19 23 29:03.1 29:06.5
3 Samantha Koza Lapeer 39 19 69 51:14.2 51:20.5
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Caminity Lapeer 72 21 6 22:05.3 22:05.3
2 Erin Landers Davison 4 29 46 37:18.6 37:28.4
3 Caitlin Matz Allenton 41 29 62 50:10.2 50:30.9
4 Hope Courser Lapeer 6 22 71 51:32.1 51:35.2
5 Alison Taylor Flint 27 27 78 55:03.7 55:14.0
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nikki Seeley North Branch 19 38 17 26:33.0 26:36.4
2 Jennifer Cherrick Lapeer 46 30 26 29:42.6 29:49.9
3 Theresa Woodall Davison MI 79 39 29 30:49.5 30:49.5
4 Jamie Clark Flint 74 35 33 31:40.7 31:46.3
5 Charity Stafne Ypsilanti 36 38 35 32:15.7 32:27.8
6 Michelle Rasnick North Branch 22 39 37 32:33.2 32:47.0
7 Audrey Britt Orion Twp 47 31 41 34:07.7 34:10.3
8 Kristi Musgrave Lapeer 65 39 45 36:45.6 36:49.5
9 Shannon Schchez Lapeer MI 82 36 50 42:45.3 42:52.5
10 Nikki Poniatowski Lapeer 30 36 55 46:13.2 46:27.2
11 Jennifer Swack Leonard 61 34 60 49:30.6 49:46.8
12 Michelle Gomley Attica 11 38 61 49:31.2 49:46.9
13 Jessica Jones Allenton 15 32 63 50:10.5 50:31.2
14 Amy Lynch Lapeer MI 56 36 65 50:22.0 50:40.5
15 Cassie Bush Dryden 68 32 73 52:02.5 52:04.3
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Bach Columbiaville 5 45 9 23:26.5 23:27.6
2 Lori Lynn Short Grand Blanc MI 59 46 10 24:08.8 24:08.8
3 Robin Hoeffel Goodrich MI 60 48 19 27:12.3 27:12.3
4 Melinda Goodwin Lapeer 62 49 24 29:15.2 29:19.2
5 Nancy Smith Lapeer MI 81 48 28 30:11.7 30:18.0
6 Arlene Frisch Lapeer 8 47 40 34:06.2 34:10.9
7 Michelle Bonesteel Lapeer 50 45 44 36:24.8 36:26.8
8 Wendy Courser Lapeer 2 40 49 41:52.6 41:55.3
9 Kristi Kigar Lapeer 32 44 52 45:21.1 45:28.0
10 Donna Veres Lapeer MI 57 48 56 46:22.9 46:41.1
11 Kim Govitz Lapeer 37 45 67 51:12.8 51:20.0
12 Stephany Stokes Lapeer 54 44 68 51:13.5 51:20.7
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Diane McKay Millington 7 50 12 25:32.0 25:34.7
2 Sally Miller Lapeer 9 53 18 26:50.7 26:52.5
3 Robin Gepfrey Lapeer 73 52 54 46:11.0 46:23.2
4 Susie Klobucar Dryden 44 53 57 48:14.3 48:25.8
5 Marsha Jones Attica 17 58 59 48:45.4 49:05.8
6 Kelly Keitz Lapeer 14 50 64 50:14.0 50:22.4
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Georgia Hampel Lapeer 53 70 79 56:10.8 56:19.5
2 Margaret Helin Lapeer 52 66 80 56:12.8 56:21.1
Top

Male 13 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Zach Musgrave Lapeer 66 8 20 28:07.6 28:07.6
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brandon Seeley North Branch 20 16 3 20:48.2 20:49.3
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lucas Bonesteel Lapeer 51 18 8 23:24.1 23:24.1
2 Robert Govitz Lapeer 38 19 16 26:21.8 26:23.5
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nicholas Borrman Lapeer 63 23 11 25:15.6 25:18.9
2 Alex Newton Lapeer 40 24 48 37:39.6 37:54.2
3 Larry Taylor Burton 24 29 74 55:01.5 55:13.1
4 Jason Taylor Flint 26 28 77 55:03.2 55:14.0
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Craig Gormley Attica 10 39 13 25:39.1 25:53.6
2 Brian Swank Collumbiaville 67 34 14 25:56.9 25:58.1
3 Jeff Tody Lapeer MI 83 31 21 28:23.0 28:38.1
4 Chad Gormley Grand Blanc 16 36 22 28:30.2 28:44.0
5 Donald Poniatowski Lapeer 29 39 30 30:55.6 31:08.8
6 John Swack Leonard 18 39 34 32:04.5 32:20.4
7 Jason Stafne Ypsilanti 35 39 36 32:20.7 32:33.0
8 Steven Britt Orion Twp 48 31 38 32:54.5 32:57.0
9 Matt Fennelly Lapeer 64 39 39 33:43.4 34:00.4
10 Keith Verellen Imlay City MI 55 39 66 50:22.3 50:40.4
11 Tony Mittlieder Burton 28 31 76 55:02.3 55:13.7
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Musgrave Lapeer 76 40 1 18:55.4 18:55.4
2 Andrew Woodall Davison MI 78 44 4 21:35.4 21:35.4
3 Mark Suyama Attica MI 80 49 7 22:58.7 23:02.7
4 Kevin Poniatowski Lake Orion 70 43 25 29:39.6 29:51.8
5 Brian Rasnick North Branch 23 42 31 31:26.7 31:41.9
6 Rich Courser Lapeer 3 43 43 35:47.1 35:48.9
7 Todd Muir Lapeer 1 47 47 37:28.3 37:36.3
8 Randy Blossom Flint 25 46 75 55:01.8 55:12.6
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keith Klobucar Dryden 43 54 5 21:40.5 21:42.3
2 Tom Gilchrist Vassar MI 58 52 32 31:35.6 31:44.7
3 John Wenzel Lapeer 49 57 42 34:30.1 34:39.4
4 Michael Gepfrey Imlay City 71 56 53 46:10.3 46:22.8